"Niepotrzebny scrollbar"

Diariusz czyli przejdź do wszystkich wiadomości

14 Jan 2007
Czyżby naprawdę "niepotrzebny scrollbar" ?


Przeglądając opinie internautów n/t standardowego umieszczania suwaka przewijania (scrorllbar) stwierdzam, iż w większości wyrażane jest stanowisko negatywne. (Pisząc scrollbar mam raczej na uwadze scrollbar-y.) W istocie można by się z tym zgodzić, z jednym chyba wyjątkiem. Otóż suwak pionowy (scrollbar-y) spełnia jeszcze jedno - oprócz przewijania - zadanie. To właśnie scrollbar-y definiuje faktyczną szerokość ekranu, w którym wyświetlamy daną stronę.
Jeżeli chcemy by nasza strona była zawsze wycentrowana , to musimy oczywiście zdecydować się gdzie leży centrum. W przypadku strony statycznej, zgodnie z jej naturą, nie ma problemu, tutaj faktycznie nic się nie zmienia. Ale co zrobić gdy mamy do czynienia z jakąś dynamiką? Nie przechodzimy de facto do innej strony, lecz w już wyświetlanej wymieniamy jakiś fragment. Ten fragment może oczywiście zmienić długość strony (w kierunku Y). Jeżeli wcześniej nie był potrzebny scrollbar-y teraz jest on konieczny, a jego wyświetlenie powoduje zmniejszenie szerokości ekranu. W wyniku - centrum ekranu przesuwa się w lewo i cały obraz "skacze".
W przypadku tej witryny problem był jeszcze gorszy. Niektóre przyciski rozróżniają polecenia onMouseDown oraz onClick. Zjawisko jak powyżej mogło zatem powodować "ucieczkę" buttona spod kursora myszki (problem nie dotyczył MSIE 6.x). Udało mi się nad tym zapanować za pomocą CSS zarówno dla MSIE 7jak i dla Firefox 2 oraz Opera. Możesz to sprawdzić: tutaj to działa. Pozostałe pliki będą sukcesywnie poprawiane.