Zasilacze AC/DC szkolne - pomoce naukowe do nauczania techniki.

Zasilacze szkolne AC-DC
Zasilacze AC/DC szkolne

Nauczanie podstaw techniki w szkole

Zobacz także inne pomoce w pomoce naukowe mające szerokie zastosowanie w nauczaniu techniki.

Pomoce naukowe w nauczaniu techniki część 2

Omawiając zagadnienie pomocy naukowych w nauczaniu techniki ze szczególnym wskazaniem na zasilacze prądu stałego i prądu przemiennego (zmiennego) nie sposób nie widzieć problemu w szerszym kontekście. Mam tutaj na uwadze oczywiście ich szczególną rolę w szkolnych pracowniach przedmiotowych. Szczególnie pracowni fizyki, chemii czy biologii i oczywiście pracowni techniki. Do samych pracowni i ich funkcji w nauczaniu odniosę się przy innej okazji. Tutaj dokonam szybkiego przeglądu prezentowanych zasilaczy.
Wymieńmy na początku dwie grupy oferowanych przez nas zasilaczy. Do pierwszej grupy zasilaczy zaliczam zasilacze, które de facto są pomocami naukowymi mającymi zademonstrować jak taki zasilacz jest zbudowany, w jaki sposób działa, jak spełnia swoje funkcje itd. Tzn. zasilacz jako taki jest przedmiotem nauczania, badania przez ucznia. Wymieńmy tutaj z naszej oferty choćby "zestaw elementów do montażu zasilacza sieciowego nr katalogowy 11-028" czy np. "przystawkę prostowniczą do transformatora małej mocy TR-1 nr katalogowy 11-044" Prosta budowa tych pomocy z jednej strony w połączeniu z ich realnym funkcjonowaniem daje uczniowi doskonałą okazję do poznania zasad budowy i działania zasilacza.
Do grupy drugiej zaliczam użytkowe zasilacze szkolne prądu stałego i przemiennego, w tym zasilacze laboratoryjne AC/DC. Jako polecane wymieniłbym zasilacz regulowany 24 V AC/DC nr 11-049 oraz zasilacz laboratoryjny prądu stałego i zmiennego Z-3 nr 11-031. Parametry zasilaczy szkolnych prądu stałego i przemiennego podano poniżej w opisach.

wordMarkLogo
Edukacja Sp. z o.o.
ul. Rybnicka 132, 43-190 Mikołów
tel: 32-738-52-62 tel: 32-738-54-94
e-mail: biuro@edukacja-mikolow.pl

by Jacek Szram Mikołów 2016-09-14

 
 

Zasilacze AC/DC szkolne.
Pomoce naukowe do nauczania techniki

Przedstawione w poprzedniej części pomoce naukowe do nauczania techniki uzupełniliśmy na tej stronie dodatkowymi zestawami do montażu urządzeń i budowy obwodów z elektrotechniki. Jednakże zasadniczo przedstawiamy tutaj wszelkiego typu szkolne zasilacze. Niezbędne w nauczaniu techniki, fizyki czy chemii stanowiące źródła napięcia i prądu. Zarówno zmiennego oraz stałego. Lecz co w szkole najważniejsze - bezpieczne. W szczególności przedstawiamy prostownik dwu-połówkowy, transformatorki małej mocy, zestaw elementów do montażu zasilacza sieciowego, przystawkę prostowniczą do transformatora małej mocy TR-1 jak też profesjonalne zasilacze - zasilacz laboratoryjny Z-3 czy zasilacze regulowane AC/DC 12V oraz 24V. Mogą one stanowić doskonałe wyposażenie dla wszelkiego rodzaju przedmiotowej pracowni szkolnej.

Sprawdź cenę. Podana cena⚹ oraz wzornictwo mogą ulec zmianie.

Prostownik dwupołówkowy

Prostownik dwupołówkowy

współpracuje z transformatorem Tr-1

Prostownik dwupołówkowy o obciążalności maksymalnej 5 A, przystosowany jest do współpracy z TRANSFORMATOREM MAŁEJ MOCY TYP Tr1 Nr kat. 11-030. Transformator posiada znak bezpieczeństwa "B". Jest w II klasie ochronności, dlatego może być zasilany z gniazda sieciowego bez bolca ochronnego. Prostownik dwupołówkowy należy obciążyć prądem o wartości opisanej na ścianie przedniej transformatora dla wybranej wartości napięcia.
Wymiary - 115x100x78mm, ciężar - 0,25 kg

Transformator małej mocy TR-1

Transformator małej mocy TR-1

do zasilania układów elektrycznych

Transformator małej mocy służy do zasilania różnych urządzeń i układów elektrycznych napięciem zmiennym o wartościach: 3-6-9-12 V oraz do 3A dla napięcia 9V-12V. Konstrukcja transformatora umożliwia korzystanie z kilku napięć zmiennych jednocześnie pod warunkiem nie przekroczenia w/w wartości prądów. Moc pobierana z transformatora nie może przekraczać 36VA przy pracy ciągłej.
Wymiary - 115x100x78mm, ciężar - 1,5 kg

Transformator zasilający 6/12V, 5A

Transformator zasilający 6/12V, 5A

do ćwiczeń uczniowskich

Jednostka zasilana z gniazda 230 V/50 Hz. Oferuje napięcia wyjściowe 6 i 12 V prądu zmiennego przy obciążeniu do 5A.
Wymiary: 110 x 140 x 70 mm

Zasilacz laboratoryjny Z-3

Zasilacz laboratoryjny prądu stałego i zmiennego

zasilacz prądu stałego i zmiennego

Zasilacz jest urządzeniem mogącym pracować jako źródło napięcia stałego i zmiennego. Może być stosowany w wielu doświadczeniach z fizyki i lekcjach techniki, gdzie wymagane jest napięcie nie przekraczające 30V. Zaletą tego zasilacza jest możliwość płynnej regulacji napięcia. Wbudowany miernik służy do pomiaru napięcia lub prądu.
Pobór mocy max - 250VA, napięcie zasilania - 220v; 50Hz, napięcie wyjściowe (stałe lub zmienne) - 0-30V, prąd obciążenia max - 5A , wymiary - 400 x 325 x 110 mm, ciężar - 9 kg

Zasilacz regulowany 12V 6A 3610.55

Zasilacz regulowany 12V 6A AC/DC 3610.55

zasilacz prądu stałego i zmiennego

Zasilacz 1-12V/6A AC/DC
Zasilacz o skokowej regulacji napięcia - co 1V - stałego i przemiennego w zakresie od 1 do 12V i obciążeniu max nie przekraczającym 6A. Wyposażony w termiczny wyłącznik przeciążeniowy. Doskonały do różnego typu doświadczeń w szkolnych pracowniach fizycznych, technicznych i chemicznych. Wymiary: 185 x 235 x 120 mm.

Zasilacz regulowany 12V/3A 3616.00

Zasilacz regulowany 12V/3A (AC/DC) 3616.00

zasilacz prądu stałego i zmiennego

Zintegrowana, stabilizowana jednostka zasilająca prądu stałego (DC) i zmiennego (AC) z płynną regulacją napięcia stałego DC: 0 do 12 V i skokową napięcia zmiennego AC: 2, 4, 6 i 12 V. Obciążalność prądowa do 3 A na obu wyjściach, wbudowane zabezpieczenie elektroniczne przed przeciążeniem i zwarciem oraz cicha praca (bez wentylatora) powodują, że zasilacz doskonale sprawdza się w szkolnych pracowniach technicznych. Specyfikacja techniczna:
DC
Napięcie wyjściowe: 0-12V (stabilizowane, płynna regulacja), prąd wyjściowy max 3A, tętnienia i szumy max 100mV
AC
Napięcie wyjściowe: 2 - 4 - 6 - 12V (regulacja skokowa), prąd wyjściowy max 3A, napięcie zasilania: 230V, 50-60 Hz, pobór mocy: 110 W max bezpiecznik T 1A zwłoczny
Wymiary (szer. x głęb. x wys.) 203x205x117 mm

Zasilacz regulowany 24 V 3640.00

Zasilacz regulowany 24 V (AC/DC) 3640.00

zasilacz prądu stałego i zmiennego

Stabilizowany zasilacz prądu stałego i zmiennego umożliwiający niezależną pracę obu modułów, wyposażony w elektroniczne zabezpieczenie przed przeciążeniem oraz niezależne wyświetlacze LED napięcia i prądu.
Podstawowe parametry techniczne:
DC (Napięcie stałe)
Napięcie: 0-24V stabilizowane, płynna regulacja, szumy i tętnienia: mniejsze niż 25mV, prąd: do 10A
AC (Napięcie zmienne)
Napięcie: 0-24V, płynna regulacja, prąd max 6A, częstotliwość: 50-60Hz (jak w przypadku napięcia sieciowego), elektroniczne zabezpieczenie przeciążeniowe obu modułów zasilających, napięcie zasilające jednostki: 230V prądu zmiennego
Wymiary: 297 x 225 x 118mm

Zestaw do montażu z elektrotechniki

Zestaw do montażu z elektrotechniki

do ćwiczeń uczniowskich

Zestaw oparty jest na elementach, które uczniowie poznali w większości już w klasach młodszych. Korzystając z zestawu można zbudować wiele ciekawych obwodów elektrycznych m.in.: łączenie równoległe i szeregowe źródeł zasilania lub odbiorników, działanie termiczne prądu, pomiary napięć i prądów. Realizując kolejne ćwiczenia, uczeń poznaje schematy i symbole graficzne.
Instrukcja zawiera również rysunki gotowych układów, dzięki czemu uczniowie mogą porównać schemat z rysunkiem. Takie zestawienie sprawia, że uczniowie w łatwy sposób zapamiętują symbole poszczególnych elementów.

Zestaw elementów do montażu z elektrotechniki

Zestaw elementów do montażu z elektrotechniki

do ćwiczeń uczniowskich

Zestaw przeznaczony jest do wykorzystania w klasach gimnazjalnych. Wykorzystując elementy zestawu można budować obwody elektryczne z wykorzystaniem modeli urządzeń elektro-mechanicznych. Wszystkie elementy zestawu umieszczone są na podstawkach dla zachowania spójności z zestawem dla kl. IV-VI.

Zestaw elementów do montażu zasilacza sieciowego

Zestaw elementów do montażu zasilacza sieciowego

zasilacz szkolny dla 3 uczniów

Zestaw przeznaczony jest do przeprowadzenia zespołowych ćwiczeń uczniowskich w zakresie elektro montażu i poznawania układów elektrycznych z diodami prostowniczymi.
Wymiary - 300 x 220 x 60 mm, ciężar - 1,2 kg

Przystawka prostownicza do transformatora małej mocy TR-1

Przystawka prostownicza do transformatora małej mocy TR-1

do transformatora małej mocy TR-1

Przystawka prostownicza przystosowana jest do współpracy z transformatorem małej mocy Tr1 Nr katalogowy 11-030. Jej zadaniem jest prostowanie wybranego napięcia wyjściowego transformatora. Wybór napięcia do prostowania dokonywanego jest za pomocą wtyku. Przystawkę należy obciążyć prądem o wartości opisanej na ścianie przedniej transformatora dla wybranej wartości napięcia.
Wymiary - 130 x 70 x 60 mm, ciężar - 0,1 kg

Zestaw elementów do montażu dzwonka elektrycznego

zestaw-do-montazu-dzownka-06-004

dla ucznia

Pomoc dydaktyczna przeznaczona do ćwiczeń w klasach I-III szkół podstawowych, w przedszkolach. Zestaw umożliwia samodzielny montaż dzwonka elektrycznego. Umożliwia uczniom poznanie jego konstrukcji oraz zrozumienie zasady działania.