Krzesła obrotowe komputerowe do pracowni, sali komputerowej wymagania

Krzesła obrotowe komputerowe stanowią jeden z istotnych elementów wyposażenia do sali komputerowej szkolnej, do pracowni komputerowej czy informatyki. Zatem celowym będzie tutaj odniesienie się do wymagań względem pracowni informatyki w ogólności. Tym bardziej, że wymagania i szczegółowe opisy o krzesłach szkolnych zostały przedstawione na innych stronach nazej w3, jak choćby 🔗 Krzesła szkolne i biurowe w szkole. Jak w każdej pracowni szkolnej czy w sali lekcyjnej jej wyposażenie musi mieć przede wszystkim na uwadze bezpieczeństwo dzieci. Zatem także w pracowniach internetowych, informatycznych czy komputerowych organizacja stanowisk uczniowskich z monitorami powinna być przeprowadzona w taki sposób, aby zapewnić minimum wymagań bezpieczeństwa, ergonomii i higieny pracy. W praktyce oznacza to, że zarówno elementy wyposażenia stanowiska pracy czyli krzesła, stoliki, monitory, klawiatury itp. muszą spełniać w/w wymogi jak też sposób rozmieszczenia elementów tego wyposażenia nie może być przyczyną nadmiernego obciążenia układu mięśniowo–szkieletowego, wzroku czy innych niedogodności, a także nie może być źródłem zagrożeń dla dzieci.

krzesła obrotowe do pracowni
Krzesła do pracowni komputerowej

Krzesła obrotowe komputerowe SB to bezpieczna i wygodna praca ucznia

Problem wymagań higienicznych i bezpieczeństwa reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998r w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które można pobrać np. z ISAP 🔗 Dz.U. z 1998 r. Nr 148, poz. 937. Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych wymagań wynikających z w/w rozporządzenia odnoszących się do szkolnej pracowni informatycznej, komputerowej.
Zgodnie z w/w wymaganiami meble przeznaczone do pracowni internetowej / informatycznej powinny być ergonomiczne, co w praktyce oznacza dostosowanie wymiarów mebli do wzrostu ucznia. W celu łatwej komuikacji z zamawiającym stworzono system oznakowania wysokości mebli szkolnych przyporządkowując określonym wysokościom odpowiedni numer. Szerzej omawiamy ten temat na stronie poświęconej zasadom doboru mebli szkolnych czyli 🔗 jak prawidłowo dobrać meble szkolne do wzrostu dziecka. Oczywiście prawidłowy dobór wysokości krzesła czy stolika szkolnego nie wyczerpuje problemu ergonomicznego stanowiska pracy ucznia. Równie ważnym jest aby stolik komputerowy umożliwiał optymalne usytuowanie elementów tego wyposażenia - komputera, monitora, myszki i innych pomocniczych elementów, z których uczeń będzie korzystał w trakcie zajęć z informatyki. Także nie bez znaczenia są materiały, z których wykonano meble do pracowni informatycznej / internetowej. W szczególnośći dotyczy to powierzchni blatów stolików, biurek czy stołów komputerowych. Poza posidaniem stosownych atestów higienicznych należy zwrócić uwagę czy powierzchnia blatów wykonana jest z płyt eliminujących odbicia, refleksy światła. Szczególnie zaleca się tutaj stosowanie płyt matowych i raczej jasnych. Jeżeli chodzi o krzesła do szkolnej pracowni informatyki / komputerowej wymaga się by były stabilne i dostosowane / zgodnie z wysokością stołu komputerowego przy którym stoją. Zwróćmy przy tym uwagę iż zgodność ta jest warunkiem nadrzędnym i koniecznym dla dowolnego zestawu krzesło - stolik uczniowski tworzącego uczniowskie stanowisko pracy. Jest to szczególnie ważne w przypadku krzeseł regulowanych. Jako niedopuszczalne należy uznać stosowanie różnych nie dopasowanych rozmiarów stolika i krzesła w jednym zestawie. Wydaje się, że panuje tutaj dosyć duża dowolność - często sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem.
W uzupełnieniu tego tematu nadmieńmy, że monitor powinien być umieszczony tak, by górna krawędź ekranu znajdowała się na poziomie oczu ucznia. Dodatkowa regulacja - pochylenie i obrót wokół osi - muszą zapobiegać odbiciu światła. Podobnie jak w przypadku powierzchni blatu stolika komuterowego wymaga się aby powierzchnia klawiatury nie powodowała szkodliwych refleksów czyli winna być najlepiej matowa. Prawidłowy wybór klawiatury powinien zakładać także ocenę takich czynników jak czytelne znaki czy konstrukcję nie powodującą zmęczenia mięśni rąk.
Dla formalnego porządku i wygody naszych czyteników przypomnijmy także ogólne wymagania dotyczące szkolnej pracowni informatyki / komputerowej. Zaleca się aby na stanowisko komputerowe przypadało około 6 m² powierzchni a zalecana odległość między stanowiskami tworząca ścieżkę komunikacyjną wynosiła przynajmniej 1m.

wordMarkLogo

Edukacja Sp. z o.o.
Do pracowni informatycznej w szkole
43-190 Mikołów, ul. Rybnicka 132
tel: 32 738 52 62
e-mail: biuro@edukacja-mikolow.pl

by Jacek Szram, Mikołów, modyfikowano 2021-03-18 / utworzono 2007-01-05

Zobacz jakie Krzesła Obrotowe wybrać do Szkolnej Pracowni Internetowej

Jak w każdej pracowni szkolnej czy w sali lekcyjnej jej wyposażenie musi mieć przede wszystkim na uwadze bezpieczeństwo dzieci. Zatem także w pracowniach internetowych, informatycznych czy komputerowych organizacja stanowisk uczniowskich z monitorami powinna być przeprowadzona w taki sposób, aby zapewnić minimum wymagań bezpieczeństwa, ergonomii i higieny pracy


Krzesło SB-OBR

Krzesło z certyfikatem obrotowe na podstawie metalowej

Krzesła obrotowe komputerowe SB

Podstawa pentagonalna, pięcionóg metalowy na stopkach lub kółkach, kolumna wykonana z rury stalowej ø 50 mm, malowana farbą proszkową w kolorze wybranym z palety dostępnych kolorów. Siedzisko i oparcie krzesła wykonane ze sklejki 8 mm, malowane lakierem akrylowym lub tapicerowane tkaniną. W opcji wersja z podłokietnikami. Krzesła o stałej wysokości (nr 6).
Wymiary
A=620 / B=620 / H=830 / 8,9 kg

SB-OBR-PODN

Krzesło obrotowe z certyfikatem regulowane na podnośniku

Krzesło obrotowe komputerowe do pracowni na podnośniku gazowym SB-PODN

Krzesło obrotowe na podstawie pentagonalnej. Pięcionóg metalowy osadzony na podstawie metalowej talerzowej okrągłej wyposażony w stopki lub kółka. Siedzisko osadzone na kolumnie wykonanej z rury stalowej o średnicy ø 50 mm, malowanej farbą proszkową w kolorze czarnym. Siedzisko i oparcie krzesła wykonane ze sklejki 8 mm, malowane lakierem akrylowym lub tapicerowane tkaniną. W opcji wersja z podłokietnikami. Krzesła o regulowanej wysokości na podnośniku gazowym.
Zmiana wysokości w zakresie 4÷6

Krzesło SB-KOMP

Krzesła komputerowe obrotowe do sali informatycznej

Krzesło komputerowe SB

Krzesła komputerowe obrotowe do sali informatycznej na stelażu metalowym nie-regulowane. Podstawa (pięcionóg) metalowa na kółkach, kolumna stała, wykonana z rury stalowej ø 60 mm, malowana farbą proszkową. Siedzisko, oparcie i podłokietniki krzesła wykonane ze sklejki 8 mm, malowane lakierem akrylowym lub tapicerowane. Krzesła o stałej wysokości (nr 6) obrotowe na kółkach.
Wymiary
A=640 / B=640 / H=830 / 9,6 kg

Krzesła OLEK

Krzesło regulowane obrotowe na podnośniku gazowym

krzesła obrotowe OLEK

Wykonanie: Podstawa (pięcionóg) z tworzywa sztucznego na stopkach lub kółkach, kolumna siedziska na siłowniku gazowym umożliwia ciągłą regulację wysokości. Siedzisko i oparcie krzesła wykonane ze sklejki 8 mm, malowane lakierem akrylowym lub tapicerowane. W opcji wersja z podłokietnikami.
Wymiary
A=620 / B=240 / H=700÷830 / 8,4 kg

Edukacja Sp. z o.o. Mikołów

Od 1993 roku dostarczamy do Szkół, Przedszkoli czy pozostałych Placówek Oświatowych pomoce naukowe, a także inne elementy wyposażenia, w szczególności:

  • meble szkolne i przedszkolne
  • meble metalowe - w tym szafki szatniowe i szafki BHP
  • przydatne w sekretariacie meble biurowe
  • meble żłobkowe
  • a także meble hotelowe oraz do internatu

Sukcesywnie poszerzamy naszą ofertę wprowadzając coraz to nowe wzory i rozwiązania. Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycjami na odpowiednich stronach naszej w3